Whatsapp Nasıl Yedeklenir ?

Dünyada en çok kullanılan ve popüler anlık mesajlaşma uygulamalarından olan WhatsApp, yedekleme özelliğini kullanıcılara sunmuştu. iPhone’da iCloud ve Google Drive, Android’de ise Google Drive ile yedekleme sunan WhatsApp, gelen mesajları Google Drive’a yedekledikten sonra istediğiniz bir telefondan her zaman bu dosyaya ulaşımı sağlar. Peki WhatsApp sohbetleri nasıl yedeklenir?

Facebook’un bünyesinde bulunan WhatsApp tüm verilerini Facebook ile paylaşılacağını duyurduğu gizlilik sözleşmesinin ardından tüm dünyanın gündemine oturdu. WhatsApp, dünyanın en çok kullanılan anlık iletişim programı ancak son zamanlarda çok tartışılan bir sözleşmeyi gündeme getirmesinin ardından kullanıcılar alternatif uygulamaları tercih etmeye başladı. 

Peki WhatsApp uygulamasını telefondan kaldırmadan önce sohbet yedeklemesi nasıl yapılır?

 

image

WHATSAPP MESAJLARI GOOGLE DRİVE’A NASIL YEDEKLENİR?

WhatsApp’ta karşı tarafa gönderilen mesajları ve karşı taraftan gelen mesajları Google Drive’a yedekledikten sonra her zaman bu yedek dosyaya ulaşım sağlanabilir. Kullanıcılar yedeklemeyi günlük, haftalık ve aylık olarak gerçekleştirebilir. Bu şekilde yedeklemek için her seferinde manuel ayara ihtiyaç kalmaz.

WhatsApp mesajlarını Google Drive’a yedeklemek için yapılmas gerekenler.

WhatsApp’ı açın. Diğer seçenekler > Ayarlar > Sohbetler > Sohbet yedeği > Google Drive’a yedekle butonuna dokunun. Yedekleme sıklık süresini seçin. Sohbet geçmişinizi yedeklemek istediğiniz Google hesabını seçin.

Eğer bağlı bir Google hesabı yoksa Hesap ekle butonuna dokunun ve hesap bilgilerinizi girin. Yedekleme işlemlerinde kullanmak istediğiniz ağı seçmek için yedekleme bağlantısı butonuna dokunun.

Hatırlatma: Hücresel veri ağı üzerinden yapılan yedeklemeler ek veri ücretlerine neden olabilir.

Sohbetlerin yedeklenip yedeklenmediğini anlamak için şu alternatifleri takip etmek gerekir;

iOS işletim sistemine sahip telefonlar için;

Whatsapp – Ayarlar – Sohbetler – Sohbet Yedeği

Android işletim sistemine sahip telefonlar için;

Whatsapp – Ayarlar – Sohbetler – Sohbet Yedeği – Google Drive

WHATSAPP YEDEKLEMEYİ BAŞKA BİR DOSYAYA YAPAR MI?

Yazışmaların hiçbir yerde kayıtlı olmasını istemeyen kullanıcılar yedek dosyayı sildikten sonra değişik bir yerde kayıt kalıp kalmayacağını merak ediyor. WhatsApp bu dosyalar dışında herhangi bir yedekleme işlemi yapmaz. Bu dosyalar dışında WhatsApp’ta dosya yedeklemesi yapmak için bunu sağlayan programları telefona yüklemek gerekir. Bunun dışında istenirse WhatsApp yedekleme özelliğini kapatma imkanı da vardır.

Leave a Comment