Sosyal Medya Hesaplarınız Gerçekten Güvende mi ?

Günümüze kadar Mirc, Msn Messenger, Facebook, Instagram, Twitter, TikTok derken sürekli değişen alışkanlıklarımız ve bizi daima içine çekmeyi başaran internet uygulamaları sizce ne kadar güvenli ?

Hangi sosyal medya uygulamasına üye olmak isterseniz isteyin, tamamen ücretsizdir. Çok basittir. Peki ya sonrası ?

Bir sosyal medya hesabı açmak istediğinizde sizden istenen belli başlı bilgiler şunlardır; ”Adınız, E postanız ve Telefon numaranız” ve artık üyesiniz !

Peki herkesin bu kadar basit bir şekilde oluşturabildiği sosyal medya profilleri ne kadar güvenli olabilir ? Güvenli bir sosyal medya hesabı için mutlaka yapmanız gerekenleri bu yazıda paylaşıyoruz.

1-) Sahte Profilden Kaçının! Hesap oluşturma adımları sırasında sizden istenen bilgilere mümkün olduğunca doğru bilgileri paylaşın. Bunun sebebi ise artık sosyal medya hesabınız risk altında olduğunda, ya da bir saldırıya uğradığında destek alabilmek için resmi nüfus cüzdanı ile kurtarılabilmesi.

2-) Parola Seçimine Dikkat! Belki doğum tarihiniz belki çocuklarınızın adı, bunların hiç biri sizi güvenli tutmaz. Sizin hesabınızı ele geçirmek isteyen birisinin ilk deneyeceği şeyler bunlardır. Güvenli parola oluşturmak, sizi olası saldırılardan %80 oranında koruyabilir. Güvenli bir parola koymak için ise mutlaka parolanızda noktalama işareti kullanın ve sadece sizin için anlamı olan harflerden oluşan bir şifre belirleyin.

3-) Mail Adresi Güvenliği! Hesabınızı gözüne kestiren saldırgan bir türlü parolayı bulamadı. Bu durumda sizce ilk olarak ne yapacaktır ? Tabiki ”Parolamı Unuttum” diyerek mail adresinizi görmek isteyecektir. Sosyal Medya platformları bu durumlarda mail adresimizi ”abc****.com” gibi şifreleme yapmaya çalışsada , bizi daha iyi tanıyan bir saldırganla karşı karşıyaysak adresimizi tahmin edecek ve mail kutumuza girmeyi deneyecektir.

4-) Gizli Soru ve Diğer Bilgileri Unutmayın! Belki çoğumuz bir mail adresi alırken, gizli soru ve gizli cevap bölümünde sıkılıyoruz , ya da ”ahmet, mehmet” diye cevaplar vererek geçiştiriyoruz. Daha sonra ise bu mail adresimizle kayıt olduğumuz tüm platformları ve hesaplarımızı risk altına sokuyoruz.

Peki Gizli Sorular Nasıl Cevaplanmalı?

Gizli sorular ve cevapları birbiriyle ilişkili gibi gözüksede, bu doğrultuda doldurmak büyük tehlike arz etmektedir.

Yani hesaplarınızın güvenliği için, Gizli Soruya verdiğiniz Cevabınızın ” Gerçek ” cevaplarınız olmaması sizin için daha iyi.

Örneğin; En sevdiğiniz yemek ? Sorusuna ”Patates Kızartması” nı yazan bir kişi, kendisini yakın tanıyanlar tarafından saldıraya uğrayabilir.

Burada uygun olan cevap ise sizin bildiğiniz ama doğruları yansıtmayan cevaplardır. Bu sayede tüm saldırganları yanıltabilir, Sosyal Mühendislik Yönteminden korunmuş olursunuz.

En sevdiğiniz yemek ? Fransa. Bu gibi bir cevap sizi çok iyi koruyabilir.

5-) 2 li Doğrulama Yöntemini Unutmayın ! Tüm hesapların başında mail adresimizi aldık ve güvenli bir parola belirledik, şimdi yapmamız gereken ise 2’li doğrulama yöntemini açarak hesabımızı cep telefonumuz ile eşleştirmek. Bu sayede mail adresimizi yeni bir cihazda açmak istediğimizde ve şifremizi unuttuğumuzda cep telefonumuzdan onay isteyecektir. Böylelikle güvenlik adımlarını tamamlamış olursunuz.

Yeni gelişen güvenlik aşamaları ve bu gibi yazılar için sayfamızı takip etmeyi unutmayın !

2 Comments

  1. Sosyal ikilem belgeselini izledikten sonra tamamen sosyal medya hesaplarını kapatmak istiyorum. Ayrıca cep telefonu kullanımını kesinlikle sınırlandırmak gerektiğine inanıyorum. Eve geldiğimizde bildirimleri tamamen kapatıp sadece acil durumlar için yani alo demek için telefon kullanılmasının da teşvik edilmesi gerekiyor.

Leave a Comment