Whatsapp Nasıl Yedeklenir ?

Dünyada en çok kullanılan ve popüler anlık mesajlaşma uygulamalarından olan WhatsApp, yedekleme özelliğini kullanıcılara sunmuştu. iPhone’da iCloud ve Google Drive, Android’de ise Google Drive ile yedekleme sunan WhatsApp, gelen mesajları Google Drive’a yedekledikten sonra istediğiniz bir telefondan her zaman bu dosyaya ulaşımı sağlar. Peki WhatsApp sohbetleri nasıl yedeklenir?

Facebook’un bünyesinde bulunan WhatsApp tüm verilerini Facebook ile paylaşılacağını duyurduğu gizlilik sözleşmesinin ardından tüm dünyanın gündemine oturdu. WhatsApp, dünyanın en çok kullanılan anlık iletişim programı ancak son zamanlarda çok tartışılan bir sözleşmeyi gündeme getirmesinin ardından kullanıcılar alternatif uygulamaları tercih etmeye başladı. 

Peki WhatsApp uygulamasını telefondan kaldırmadan önce sohbet yedeklemesi nasıl yapılır?

 

image

WHATSAPP MESAJLARI GOOGLE DRİVE’A NASIL YEDEKLENİR?

WhatsApp’ta karşı tarafa gönderilen mesajları ve karşı taraftan gelen mesajları Google Drive’a yedekledikten sonra her zaman bu yedek dosyaya ulaşım sağlanabilir. Kullanıcılar yedeklemeyi günlük, haftalık ve aylık olarak gerçekleştirebilir. Bu şekilde yedeklemek için her seferinde manuel ayara ihtiyaç kalmaz.

WhatsApp mesajlarını Google Drive’a yedeklemek için yapılmas gerekenler.

WhatsApp’ı açın. Diğer seçenekler > Ayarlar > Sohbetler > Sohbet yedeği > Google Drive’a yedekle butonuna dokunun. Yedekleme sıklık süresini seçin. Sohbet geçmişinizi yedeklemek istediğiniz Google hesabını seçin.

Eğer bağlı bir Google hesabı yoksa Hesap ekle butonuna dokunun ve hesap bilgilerinizi girin. Yedekleme işlemlerinde kullanmak istediğiniz ağı seçmek için yedekleme bağlantısı butonuna dokunun.

Hatırlatma: Hücresel veri ağı üzerinden yapılan yedeklemeler ek veri ücretlerine neden olabilir.

Sohbetlerin yedeklenip yedeklenmediğini anlamak için şu alternatifleri takip etmek gerekir;

iOS işletim sistemine sahip telefonlar için;

Whatsapp – Ayarlar – Sohbetler – Sohbet Yedeği

Android işletim sistemine sahip telefonlar için;

Whatsapp – Ayarlar – Sohbetler – Sohbet Yedeği – Google Drive

WHATSAPP YEDEKLEMEYİ BAŞKA BİR DOSYAYA YAPAR MI?

Yazışmaların hiçbir yerde kayıtlı olmasını istemeyen kullanıcılar yedek dosyayı sildikten sonra değişik bir yerde kayıt kalıp kalmayacağını merak ediyor. WhatsApp bu dosyalar dışında herhangi bir yedekleme işlemi yapmaz. Bu dosyalar dışında WhatsApp’ta dosya yedeklemesi yapmak için bunu sağlayan programları telefona yüklemek gerekir. Bunun dışında istenirse WhatsApp yedekleme özelliğini kapatma imkanı da vardır.

Şarj Girişi Olmayan İphone Geliyor !

iPhone 12 serisi ile birlikte ciddi satış rakamlarına ulaşan Apple’ın piyasaya sürmeye hazırlandığı iPhone 13 ne zaman tanıtılacak, özellikleri nasıl olacak, fiyat konusunda herhangi bir değişiklik olacak mı, Türkiye fiyatı ne olacak sorularını yanıtladık ve en güncel şekilde sizlere aktardık.

Apple, bir sonraki amiral gemisi akıllı telefonu iPhone 13 üzerinde yoğun bir şekilde çalışmaya devam ediyor. Bilindiği üzere, iPhone 12 serisi ile birlikte ciddi satış rakamlarına ulaşan şirket, bu başarısını iPhone 13 serisi üzerinde de sürdürmek istiyor. Özellikle tasarım konusunda oldukça yüksek beklenti oluşturan iPhone 13 serisi, en son iPhone 5s’de kullanılan keskin ve köşeli tasarıma geçiş yaparak kullanıcılardan tam not almayı başarmıştı.

Dört farklı model ile birlikte piyasaya sürülmesi beklenen iPhone 13 serisi ile ilgili gün geçtikçe yeni iddialar ortaya çıkıyor. iPhone 13,iPhone 13 Mini, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max olarak piyasaya sürülmesi beklenen akıllı telefon serisi, ortaya çıkan raporlara göre özellikle ekran tarafında bazı yenilikler ile gelecek. Tasarım konusunda da ciddi yeniliklere sahip olacak iPhone 13 ile ilgili son gelişmelere gelin hep birlikte göz atalım: 

 • En önemli değişiklik şarj girişinin kaldırılması olacak
 • iPhone 12 birlikte kullanılmaya başlanan keskin ve köşeleri hatlar korunacak
 • Çentik kalıyor ancak biraz küçültülecek
 • Ekrana gömülü parmak izi okuyucusu gelebilir

Daha önce birçok konuda akıllı telefon dünyasına yön veren Apple, bunlara bir yenisini daha eklemek istiyor. Ortaya çıkan raporlara göre şirket, iPhone 13 ile birlikte şarj girişini tamamen kaldırmayı planlıyor. Bildiğiniz üzere Apple, iPhone 12 ile birlikte kutudan şarj adaptörü çıkma olayını tamamen kaldırmıştı ve Samsung gibi rakip teknoloji devleri de Apple gibi kutularından şarj aleti çıkmayacağını açıklamıştı. Bu hamlesi ile birlikte kablosuz şarja daha fazla önem vermesi beklenen şirket, akıllı telefonlarının kablolara ve adaptörlere olan bağımlılığını yavaş yavaş ortadan kaldırmayı planlıyor. Ekran: Aynı boyutta ama daha hızlı

iPhone 13

Boyutlar: 

 • iPhone 13 mini: 5,4 inç
 • iPhone 13: 6,1 inç
 • iPhone 13 Pro: 6,1 inç
 • iPhone 13 Pro Max: 6,7 inç

iPhone 13 ile birlikte ekran tarafında ciddi iyileştirmeler olacak. Ortaya çıkan raporlar, iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max modellerinde ekran yenileme hızının 120 Hz olacağını gösteriyor. Apple, iPhone 13 ile birlikte LTPO panel teknolojisi kullanmaya başlayacak. LTPO panel teknolojisi, ekran aktif olarak kullanılmadığında yenileme hızını 1 Hz’e kadar düşürecek. Ekran aktif olarak kullanıldığında ise yenileme hızı 120 Hz’e kadar çıkacak. Apple’ın burada LTPO panel teknolojisi kullanmasının sebebi ise şüphesiz yüksek ekran yenileme hızı sunarken minimum güç harcama arzusu olduğunu söyleyebiliriz. 

Performans: Apple’ın en iyi olduğu konu

iPhone 13
 • A15 Bionic yonga seti
 • mmWave ve 6 GHz altı 5G ağlarını destekleyen 5nm Snapdragon X60 modem 
 • Kablosuz bağlantıları daha da hızlandıracak Wi-Fi 6E bağlantı teknolojisi 

iPhone 12 serisinde kullanılan 5nm mimariye sahip A14 Bionic yonga setinin rakipleri Snapdragon ve Kirin işlemcilerine göre performans olarak oldukça önde olmasından dolayı iPhone 13 serisinde kullanılacak A15 Bionic yonga setinin ciddi performans artışlarına sahip olmayacağını söyleyebiliriz. Ortaya çıkan raporlar, A13 Bionic yonga seti ve A14 Bionic yonga seti arasındaki %17’lik CPU ve %8’lik GPU performans farkının, A14 Bionic yonga seti ve A15 Bionic yonga seti arasında olmasa bile iki yonga seti arasında kayda değer artışlar olacağını bildiriyor.

Kamera: LiDAR’a devam

iPhone 13

Kamera tarafında ise iPhone 13, bizleri üzmeyecek. Ortaya çıkan raporlar iPhone 13’ün kamera için ciddi bir donanım desteği alacağını iddia ediyor. Ayrıca Analist Ross Young, yeni iPhone 13 serisinin daha büyük kamera sensörleri ile geleceğini iddia etti. Apple’ın daha büyük kamera sensörleri kullanmak istemesinin asıl amacı ise daha fazla güneş ışığı alarak daha kaliteli fotoğraflar çekebilme isteği olduğunu söyleyebiliriz. 

KGI analisti Ming-Chi Kuo’ya göre; iPhone 13 Pro  ve 13 Pro Max hem ultra geniş kameralar, hem de daha geniş sensörlere sahip olacak. Kuo ayrıca iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max modellerinin f/1.8 diyafram açıklığına sahip olacağını, bunun daha kaliteli fotoğraflar çekme ihtimalini artıracağını söylüyor. Kuo ayrıca, iPhone 12 Pro Max modelinde kullanılan optik görüntü sabitleyicinin, iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max modellerinde kullanılacağını söyledi. Son olarak kişinin boyunu ölçmek gibi ciddi yetenekleri bulunan Lidar tarayıcının, artık sadece Pro modellerinde değil tüm modellerde kullanılacağını belirtmek isteriz. 

Depolama ve Pil: 

iPhone 13

Depolama konusunda iPhone 13 ile ilgili çok ciddi bir iddia ortaya çıktı. Doğru çıkan sızıntılarıyla ön plana çıkan Jon Prosser, geçtiğimiz günlerde atmış olduğu bir tweet ile iPhone 13 serisinde 1 TB depolama alanı kullanılmaya başlanılacağını iddia etti. Daha önce hiçbir akıllı telefonun 1 TB depolama alanı ile gelmediği düşünülürse, eğer bu gerçekleşirse fiyat olarak cep yakan iPhone’lara ulaşmamız biraz daha zor olabilir. Ancak şu ana kadar almış olduğumuz bilgiler, iPhone 13 serisinin 128 GB, 256 GB ve 512 GB varyantlarında satışa çıkacağı oldu.

Pil tarafında ise bizleri iki ihtimal bekliyor. Şu an için iPhone 13 serisinin pil kapasiteleri ile ilgili herhangi bir bilgi gelmedi. Ortaya çıkan raporlara göre Apple, yumuşak pil teknolojisi kullanarak pil kapasitelerini arttırabilir veya daha ince tasarıma sahip benzer kapasitelerde piller kullanarak akıllı telefonlarını piyasaya sürebilir.  

iPhone 13 ne zaman tanıtılacak?

iPhone 13

Bildiğiniz üzere iPhone 12 lansmanı, pandemi nedeniyle ertelenerek 13 Ekim tarihinde yapılmıştı. Eğer her şey yolunda giderse ve herhangi bir erteleme olmazsa, iPhone 13’ün 24 Eylül 2021 tarihinde tanıtılmasını bekliyoruz. 

İşte iPhone 13 serisi fiyat listesi:

 • iPhone 13 mini: 699 ABD doları
  • Kur karşılığı ~5.102 TL, vergiler dahil ~9.400 TL
 • iPhone 13: 799 ABD doları
  • Kur karşılığı ~5.832 TL, vergiler dahil ~10.800 TL
 • iPhone 13 Pro: 999 ABD doları
  • Kur karşılığı ~7.292 TL, vergiler dahil ~13.000 TL
 • iPhone 13 Pro Max: 1099 ABD dolar
  • Kur karşılığı ~8.022 TL, vergiler dahil ~15.200 TL

Fiyat konusunda ise genellikle sabit kalmayı seven Apple, iPhone 13 ile birlikte herhangi bir fiyat değişikliği yapmayı düşünmüyor. Bununla birlikte iPhone 13 mini modelinin 699 dolar başlangıç fiyatı ile gelmesi beklenirken, iPhone 13 799 dolar, iPhone 13 Pro 999 dolar, iPhone 13 Pro Max’in ise 1099 dolar başlangıç fiyatı ile satışa sunulması bekleniyor. 

Kaynak: webtekno com

2021 yılı İmei Kayıt Ücreti Ne Kadar Oldu ?

Ülkemizde sıklıkla yapılan yurt dışından telefon getirme durumunda cihazın Türkiye’de kullanılabilmesi için bir IMEI kaydı gerçekleştirilmesi gerekiyor. Bu söz konusu IMEI kayıt ücreti ise her yıl fiyat noktasında güncelleniyor. IMEI kayıt ücreti 2021 yılı için de güncellendi ve bir kez daha yükselmiş oldu. Resmi Gazete’de yer alan habere göre Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığının konu hakkında sunduğu tebliğe göre zamlanan IMEI kayıt ücreti 1 Ocak 2021 tarihi ile beraber yürürlüğe sunulmuş oldu. IMEI kayıt ücreti 2020 için 1838 TL seviyesinde bulunuyordu. Yeni yılla birlikte zam haberleri de gelmeye başladı. Yurt dışından getirilen telefonların Türkiye’de kullanılabilmesi için ödenmesi gereken IMEI kayıt ücreti 2021 itibarıyla yüzde 9,11 oranında zamlandı. 1 Ocak 2021 tarihinde aktif olan yeni fiyatlandırma ise 2170 TL oldu. Ayrıca cihazın kullanılabilmesi için pasaport kaydının da yapılması gerektiğini söyleyelim.

Yurt dışından getirilen telefonlar için kayıt harcı 1500 TL'ye çıkarıldı... | Polonya ForumBir dönem oldukça düşük seviyelerde olan kayıt ücreti, 2021 yılı ile beraber artık yurt dışından telefon getirme durumunu imkansız hale getirdi diyebiliriz.

Artık yurt dışından ülkemize telefon getirerek kullanma fikri oldukça mantıksız kalıyor. Öyle ki özellikle orta seviye akıllı telefonların üzerine eklenecek olan IMEI ücreti ile beraber bir fiyat avantajı da ortadan kalkmış oluyor. Ancak üst seviye en yeni amiral gemisi modeller için fiyat farkı hesaplandığı zaman hala alınabilir seviyede olduğu söylenebilir. Yurt dışından getirilen telefonlar için yerel vergiler ödenmediği için sadece kur farkı üzerinden fiyat ödeniyor ve IMEI kayıt parası bu ücrete dahil ediliyor. Ancak bir detayı hatırlatmakta fayda var ki, yurt dışından gelen telefonların kayıtlı olduğu pasaporttaki isimin kayıtlı olduğu GSM hat ile kullanılabileceğini belirtelim.Bu noktada bir başkasının pasaportuna kayıtlı olan akıllı telefonda, kendi hattınızı takarak kullanım gerçekleştiremezsiniz. Bu noktada hattında pasaporttaki isim ile aynı olması gerekiyor.

2020 Yılının En İyi Filmleri

Fazlasıyla macera dolu, heyecanlı, üzüntülü bir 2020 yılı geçirdik. Bazen aylarca evde kaldık kendimizi televizyona, filmlere verdik. Bazen de hafta sonu evde geçirerek film platformlarına abone olduk.

İşte Eleştirmenlere göre 2020’nin en iyi filmleri

IndieWire, The Guardian, The New Yorker gibi önde gelen yayınlarda yazan yüzden fazla eleştirmenin oylarıyla belirlenen 2020’nin En İyi Filmleri listesi yayınlandı.

Dünyanın prestijli sinema sitelerinden World of Reel, 100 film eleştirmeninin oyları sonucunda 2020’nin en iyi 40 filmini bir araya getirdiği bir liste hazırladı. İşte Filmloverss’ın yayımladığı; IndieWire, The Guardian, The New Yorker gibi önde gelen yayınlarda yazan yüzden fazla eleştirmenin oylarıyla belirlenen yılın filmleri listesi…

Eleştirmenlere göre 2020'nin en iyi filmleri - 2

40. Pieces of a Woman – Kornél Mundruczó

39. Beanpole – Kantemir Balagov

38. Ma Rainey’s Black Bottom – George C. Wolfe

37. The Outpost – Rod Lurie

36. The Vast of Night – Andrew Patterson

35. Shirley – Josephine Decker

Eleştirmenlere göre 2020'nin en iyi filmleri - 3

34. One Night in Miami – Regina King

33. Boys State – Amanda McBaine ve Jesse Moss

32. Martin Eden – Pietro Marcello

31. Sound of Metal – Darius Marder

30. Bloody Nose Empty Pockets – Bill Ross IV ve Turner Rosshttps://28a483c064f9a6d1f994705ca8502032.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-37/html/container.html

Eleştirmenlere göre 2020'nin en iyi filmleri - 4

29. The Climb – Michael Angelo Covino

28. She Dies Tomorrow – Amy Seimetz

27. Mangrove – Steve McQueen

26. Kajillionaire – Miranda July

25. Collective – Alexander Nanau

Eleştirmenlere göre 2020'nin en iyi filmleri - 5

24. City Hall – Frederick Wiseman

23. The Nest – Sean Durkin

22. The Father – Florian Zeller

21. Promising Young Woman – Emerald Fennell

20. Soul – Pete Docter

Eleştirmenlere göre 2020'nin en iyi filmleri - 6

19. Vitalina Varela – Pedro Costa

18. The Assistant – Kitty Green 

17. Time – Garrett Bradley

16. Bad Education – Cory Finley 

15. Dick Johnson Is Dead – Kirsten Johnson

14. Tenet – Christopher Nolanhttps://28a483c064f9a6d1f994705ca8502032.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-37/html/container.html

Eleştirmenlere göre 2020'nin en iyi filmleri - 7

13. Palm Springs – Max Barbakow

12. David Byrne’s American Utopia – Spike Lee

11. Bacurau – Juliano Dornelles ve Kleber Mendonça Filho

10. Mank – David Fincher

Eleştirmenlere göre 2020'nin en iyi filmleri - 8

9. The Trial of the Chicago 7 – Aaron Sorkin

Eleştirmenlere göre 2020'nin en iyi filmleri - 9

8. The Invisible Man – Leigh Whannellhttps://28a483c064f9a6d1f994705ca8502032.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-37/html/container.html

Eleştirmenlere göre 2020'nin en iyi filmleri - 10

7. Lovers Rock – Steve McQueen

Eleştirmenlere göre 2020'nin en iyi filmleri - 11

6. I’m Thinking of Ending Things – Charlie Kaufman

Eleştirmenlere göre 2020'nin en iyi filmleri - 12

5. Minari – Lee Isaac Chung

Eleştirmenlere göre 2020'nin en iyi filmleri - 13

4. Da 5 Bloods – Spike Lee

Eleştirmenlere göre 2020'nin en iyi filmleri - 14

3. Never Rarely Sometimes Always – Eliza Hittman

Eleştirmenlere göre 2020'nin en iyi filmleri - 15

2. First Cow – Kelly Reichardthttps://28a483c064f9a6d1f994705ca8502032.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-37/html/container.html

Eleştirmenlere göre 2020'nin en iyi filmleri - 16

1. Nomadland – Chloé Zhao

Yerli Otomobilin Fiyatı Hakkında Çarpıcı Açıklama

TOGG CEO’su Gürcan Karakaş, yerli otomobilin tanıtımının ardından geçen 1 yılın sonunda yaptığı açıklamalarda aracın fiyatına da değindi. Karakaş, otomobilin fiyatının C segmentindeki içten yanmalı SUV araçlarla rekabet edeceğini açıkladı.

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG), bundan tam bir yıl önce ülkemizin merakla beklediği etkinliği gerçekleştirmişti. Vatandaşların heyecanla izlediği o etkinlikte TOGG, iki elektrikli yerli otomobil tanıtmıştı. Biri SUV biri sedan olan bu modeller sahip oldukları tasarımlarıyla herkesin gönlünü almayı başarmıştı.

Gürcan Karakaş, yaptığı açıklamada Türkiye’nin Otomobili’nin pazara çıktığında elektrikli araçlardan çok C segmentindeki içten yanmalı SUV araçlarla rekabet edeceğini açıkladı. Karakaş, bu nedenle fiyat açısından da bu tür otomobillerle rekabet edilmesi gerektiğini ifade etti.

TOGG CEO’su Gürcan Karakaş tarafından yapılan bu açıklama, Türkiye’nin Otomobili’nin sahip olacağı olası fiyat etiketi hakkında çok ufak bir fikir veriyor diyebiliriz. TOGG’un C segmentindeki içten yanmalı SUV araçlarla rekabet edebilmesi için fiyatını bu araçlara göre biraz daha alt seviyede tutmasını bekleyebiliriz.

Peki ülkemizde C segmentindeki içten yanmalı SUV araçları nasıl bir fiyat etiketine sahip? Otomobil üreticilerinin internet sitelerinden edindiğimiz güncel bilgilere göre C segmentindeki içten yanmalı sıfır SUV araçları, ülkemizde oldukça geniş bir fiyat etiketine sahip. Bazı modeller 180.000 TL’lik başlangıç fiyatına sahipken bazıları 330.000 TL’yi aşabiliyor.

Tabii bu açıklamanın yalnızca bir ipucu niteliğinde olduğunu unutmamak gerekiyor. Yerli elektrikli otomobilin nasıl bir fiyat etiketine sahip olacağını şu anda tahmin etmek bir hayli zor. Ayrıca TOGG’un yalnızca ülkemiz pazarında değil, küresel pazara açılma hedefinin olduğunu da unutmamak gerekiyor.

Iphone 12 Mini Özellikleri

Yeni iPhone ailesinin en küçüğü iPhone 12 Mini’nin 5.4 inç Super Retina XDR OLED ekranı 2340 x 1080 piksel çözünürlüğe sahip. Bu modelde kullanıcıların fark edeceği asıl önemli özellik ise, iPhone 12 Mini’nin daha küçük çentiğe sahip olması.

iPhone 12 mini, 5 nm fabrikasyon süreci ile üretilen A14 Bionic işlemcisinden gücünü alıyor. Bu işlemci ilk olarak Eylül ayında duyurulan yeni iPad Air ile karşımıza çıkmıştı. 11.8 milyar transistörden oluşan işlemci, ikisi yüksek frekanslı olmak üzere 6 çekirdekten oluşuyor. Ailenin en küçük üyesi 5G bağlantısını destekliyor.

5.4 inçlik iPhone 12 Mini’nin arkadaki iki kamerası 12 Megapiksel f/1.6  geniş açı ve 12 Megapiksel f/2.4 ultra geniş açı lense sahip. Gece modunu önceki seride iyileştiren Apple, yeni iPhone’larda film çekimlerinde kullanılan bir yöntem olan Smart HDR 3 teknolojisini kullanıyor. Ön tarafta 12 Megapiksel f/2.2 diyaframa sahip Smart HDR 3 destekli kamera karşımıza çıkıyor.

Cihazın ön tarafında ise 12 Megapiksel çözünürlüklü f/2.2 diyaframa sahip kamera bulunuyor. Face Id teknolojisini sunan bu kamera, 4K / 60 FPS video kaydı yapabiliyor.

iPhone 12 mini teknik özelikleri

– Ekran: 5.4 inç Super Retina XDR
– İşlemci: Apple A14 Bionic
– Bellek ve Depolama: 4 GB RAM – 64 GB, 128 GB, 256 GB depoalama
– Arka kamera: 12 Megapiksel f/2.4 ultra geniş açı ve 12 Megapiksel f/1.6 geniş açı kamera
– Ön kamera: 12 Megapiksel f/2.2 TruDepth ön kamera
– Batarya: 2.227 mAh batarya kapasitesi
 Kullanım süreleri: Video oynatma, 15 saate kadar; Online video izleme, 10 saate kadar; Ses çalma:, 50 saate kadar
– Boyutlar: 131,5 mm x 64,2 mm x 7,4 mm (Uzunluk x Genişlik x Derinlik)
– Bağlantı: 5G, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, Bluetooth 5.0, GPS, Lightning
– Kutu içeriği: iPhone ve şarj kablosu

Huawei kullanıcılarına iyi haberler geliyor

Huawei Tüketici Elektroniği Grubu Yazılım Mühendisliği Bölümü Başkanı Wang Chenglu, “HarmonyOS, insanların ve cihazların günlük yaşamın her alanında birbirleriyle nasıl etkileşim kurduğunu yeniden tanımladığı için gerçek bir dönüm noktasıdır” dedi.

Akıllı Telefonlar için HarmonyOS ekosisteminin inşasında bir kilometre taşını temsil eden HarmonyOS 2.0 Geliştirici Beta sürümü, Pekin’de gerçekleştirilen Huawei Geliştirici Konferansı 2020’de resmi olarak tanıtıldı.

Huawei’den yapılan açıklamaya göre, kapsamlı HarmonyOS sistem yetenekleri, çok sayıda API ve optimize edilmiş DevEco Studio simülatörü gibi güçlü araçların tümü, HarmonyOS uyumlu akıllı telefon uygulaması geliştirmeyi kolaylaştırmak için şimdilik sadece Çin’deki geliştiricilere açık hale getirildi.

Huawei, ekosistemde daha fazla iş ortağını ağırlamayı ve kullanıcılara evde, spor salonunda, ofiste, hareket halindeyken ve yolda yeni ve derin yollarla etkileşimde bulunan, onları eğlendiren ve eğiten akıllı hizmetlerle Seamless AI Life tarafından sunulan tüm avantajlara erişim sağlamayı umuyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Huawei Tüketici Elektroniği Grubu Yazılım Mühendisliği Bölümü Başkanı Wang Chenglu, “HarmonyOS, insanların ve cihazların günlük yaşamın her alanında birbirleriyle nasıl etkileşim kurduğunu yeniden tanımladığı için gerçek bir dönüm noktasıdır. Artık belirli yaşam senaryolarına bağımlı olmayan cihazlar ve hizmetler ile kullanıcılar cihazlarının çalışma şeklini özgürce özelleştirebiliyor. HarmonyOS, her zamankinden daha zengin uygulamalarla birlikte gelen ‘süper cihazlar’ ve yaşamı değiştiren ‘süper hizmetler’ yaratacak.” ifadelerini kullandı.

Verilen bilgiye göre, HarmonyOS ve altında yatan dağıtık teknoloji, fütüristik nesnelerin interneti paradigması için tasarlandı. Sistem, daha önce fiziksel olarak bağımsız cihazlardan yazılım ve donanım kaynaklarının bir araya getirilmesiyle “süper cihazlar”ın oluşturulmasına yardımcı olarak sorunsuz yapay zeka yaşamındaki hedefleri tam bir gerçekliğe dönüştürüyor. HarmonyOS, tüm cihazların kullanıcının her arzusuna yanıt vermesini ve akla gelebilecek her türlü kullanım senaryosunu idare edecek şekilde donatılmasını sağlamaya yardımcı oluyor.

HarmonyOS, ürünleri hizmetlere dönüştürmelerine yardımcı olarak donanım satıcılarının iş yapış şeklini de dönüştürecek. Tüm bağlı cihazlardan gelen donanım kaynakları, ortakların tek seferlik ürün satışıyla sınırlı olmak yerine sürekli olarak hizmet satarak daha fazla değer elde etmesini sağlamak için bir araya getirilecek.

Çoklu cihaz ara bağlantısı, bağlantının herhangi bir yazılım veya donanım farkından etkilenmeyen en alt katmandan aynı şekilde sorunsuz hale getirildi. Kullanıcının anında bağlantı kurmak ve cihaz bilgisinin telefon ekranında görselleştirilmesini sağlamak için telefonunu bir ev cihazına dokundurması yeterli oluyor. Bağlı cihazlar, ayrıca kullanıcılarına nasıl çalıştıklarını söyleyebilecek ve geleceğin gerçek akıllı evlerinin temelini atacak.

HarmonyOS, yakında daha geniş bir cihaz yelpazesi için açık kaynak hale getirilecek. 

Sosyal Medya Hesaplarınız Gerçekten Güvende mi ?

Günümüze kadar Mirc, Msn Messenger, Facebook, Instagram, Twitter, TikTok derken sürekli değişen alışkanlıklarımız ve bizi daima içine çekmeyi başaran internet uygulamaları sizce ne kadar güvenli ?

Hangi sosyal medya uygulamasına üye olmak isterseniz isteyin, tamamen ücretsizdir. Çok basittir. Peki ya sonrası ?

Bir sosyal medya hesabı açmak istediğinizde sizden istenen belli başlı bilgiler şunlardır; ”Adınız, E postanız ve Telefon numaranız” ve artık üyesiniz !

Peki herkesin bu kadar basit bir şekilde oluşturabildiği sosyal medya profilleri ne kadar güvenli olabilir ? Güvenli bir sosyal medya hesabı için mutlaka yapmanız gerekenleri bu yazıda paylaşıyoruz.

1-) Sahte Profilden Kaçının! Hesap oluşturma adımları sırasında sizden istenen bilgilere mümkün olduğunca doğru bilgileri paylaşın. Bunun sebebi ise artık sosyal medya hesabınız risk altında olduğunda, ya da bir saldırıya uğradığında destek alabilmek için resmi nüfus cüzdanı ile kurtarılabilmesi.

2-) Parola Seçimine Dikkat! Belki doğum tarihiniz belki çocuklarınızın adı, bunların hiç biri sizi güvenli tutmaz. Sizin hesabınızı ele geçirmek isteyen birisinin ilk deneyeceği şeyler bunlardır. Güvenli parola oluşturmak, sizi olası saldırılardan %80 oranında koruyabilir. Güvenli bir parola koymak için ise mutlaka parolanızda noktalama işareti kullanın ve sadece sizin için anlamı olan harflerden oluşan bir şifre belirleyin.

3-) Mail Adresi Güvenliği! Hesabınızı gözüne kestiren saldırgan bir türlü parolayı bulamadı. Bu durumda sizce ilk olarak ne yapacaktır ? Tabiki ”Parolamı Unuttum” diyerek mail adresinizi görmek isteyecektir. Sosyal Medya platformları bu durumlarda mail adresimizi ”abc****.com” gibi şifreleme yapmaya çalışsada , bizi daha iyi tanıyan bir saldırganla karşı karşıyaysak adresimizi tahmin edecek ve mail kutumuza girmeyi deneyecektir.

4-) Gizli Soru ve Diğer Bilgileri Unutmayın! Belki çoğumuz bir mail adresi alırken, gizli soru ve gizli cevap bölümünde sıkılıyoruz , ya da ”ahmet, mehmet” diye cevaplar vererek geçiştiriyoruz. Daha sonra ise bu mail adresimizle kayıt olduğumuz tüm platformları ve hesaplarımızı risk altına sokuyoruz.

Peki Gizli Sorular Nasıl Cevaplanmalı?

Gizli sorular ve cevapları birbiriyle ilişkili gibi gözüksede, bu doğrultuda doldurmak büyük tehlike arz etmektedir.

Yani hesaplarınızın güvenliği için, Gizli Soruya verdiğiniz Cevabınızın ” Gerçek ” cevaplarınız olmaması sizin için daha iyi.

Örneğin; En sevdiğiniz yemek ? Sorusuna ”Patates Kızartması” nı yazan bir kişi, kendisini yakın tanıyanlar tarafından saldıraya uğrayabilir.

Burada uygun olan cevap ise sizin bildiğiniz ama doğruları yansıtmayan cevaplardır. Bu sayede tüm saldırganları yanıltabilir, Sosyal Mühendislik Yönteminden korunmuş olursunuz.

En sevdiğiniz yemek ? Fransa. Bu gibi bir cevap sizi çok iyi koruyabilir.

5-) 2 li Doğrulama Yöntemini Unutmayın ! Tüm hesapların başında mail adresimizi aldık ve güvenli bir parola belirledik, şimdi yapmamız gereken ise 2’li doğrulama yöntemini açarak hesabımızı cep telefonumuz ile eşleştirmek. Bu sayede mail adresimizi yeni bir cihazda açmak istediğimizde ve şifremizi unuttuğumuzda cep telefonumuzdan onay isteyecektir. Böylelikle güvenlik adımlarını tamamlamış olursunuz.

Yeni gelişen güvenlik aşamaları ve bu gibi yazılar için sayfamızı takip etmeyi unutmayın !

Sosyal Akışınızı Canlandırmanın Yolu

Herkese merhaba,

Bu yazımızda dönemimizin en etkili ve ucuz reklam, tanıtım ve kampanya yönetim kanallarından biri olan sosyal medyada etkileşimi nasıl artırıp daha geniş kitlelere hitap edebilirsiniz onu inceleyeceğiz.

Sosyal akışınızın canlandırmanın yolu iyi tasarımdan geçer

İşin sırrı tasarım. Tasarım sadece görsel anlamda değil, yaptığınız ya da yapmak istediğiniz kampanyanın tanıtımını zihninizde de tasarlamaktır. Daha sonra pazarlamak istediğiniz ürün ya da içerikle ilgili gerekli içerik ve görselleri hazırlayabilirsiniz.

Firma ya da kişisel hesabınızın tanıtım ve reklam işlerini daha profesyonel anlamda yönetmek, daha fazla kullanıcıya ulaşmak ve doğru analizler görmek istiyorsanız sizler için birbirinden farklı ve özgün bir sürü tasarımlar hazırladık. İçeriğinizi Instagram’da paylaşmanın yeni yollarını arıyorsanız doğru adrestesiniz.

Onun için de bir şablonumuz var

Paylaşmak istediğiniz şey ne olursa olsun, içeriğinizi bir üst seviyeye taşıyacak bir Instagram Gönderisi için profesyonel anlamda yanınızdayız.

Instagram Hikayelerine Nasıl Müzik Eklenir ?

Instagram müzik ekleme nasıl yapılır? Instagram’da müzik ekleme Türkiye’de kullanıma girdi!

Türkiye’de milyonlarca kullanıcısı olan Instagram'da müzik ekleme özelliği eklendi. Uzun süredir pek çok bölgede yayında olan özellik, kullanıcıların Instagram hikayelerine müzik eklemesini sağlıyor. 39 milyon şarkının yer aldığı özellikte kullanıcılar dilediği müziği seçebilecek. Peki Instagram müzik ekleme nasıl yapılır?

 

 

Bir süredir çeşitli ülkelerde kullanımda olan, Instagram’da müzik ekleme özelliği Türkiye’deki kullanıcıların da hizmetine sunuldu. Türkiye’deki kullanıcılar, yeni müzik etiketi ile hikayelerine fon müziği ekleyebilecek.

INSTAGRAM HİKAYESİNE MÜZİK NASIL EKLENİR?

 1. – Instagram uygulamasında hikaye ekleme kısmına giriş yapın.
 2. – Yeni bir görüntü çekin ya da galeride var olan görüntülerden birini seçin.
 3. – Paylaşım için görüntüyü seçtikten sonra ekranı yukarı doğru kaydırın.
 4. – Karşınıza müzik simgesi gelecek. Müzik simgesini seçin.
 5. – Buradan istediğiniz şarkıyı “arama” kısmına yazarak bulabilirsiniz.

INSTAGRAM HİKAYELERİNE MÜZİK EKLENEBİLECEK

Başta Avrupa olmak üzere pek çok ülkede uzun süredir var olan müzik etiketi Türkiye'de aktif olmadığı için müziklerin dinlenmesi dahi mümkün olmuyordu. Yeni özellikle birlikte kullanıcılar Facebook ve Instagram hikayelerine 39 milyon şarkı içeren kütüphaneden müzik ekleyebilecekler.

Ayrıca müzik etiketi ile hikayelere, eğer varsa şarkı sözlerini de ekleyebilecek, şarkı sözü animasyonlarını ve yazı stilleri de değiştirilebilecek.

Bu özellik şu anlık İşletme Hesapları için kullanılamıyor.