2021 yılı İmei Kayıt Ücreti Ne Kadar Oldu ?

Ülkemizde sıklıkla yapılan yurt dışından telefon getirme durumunda cihazın Türkiye’de kullanılabilmesi için bir IMEI kaydı gerçekleştirilmesi gerekiyor. Bu söz konusu IMEI kayıt ücreti ise her yıl fiyat noktasında güncelleniyor. IMEI kayıt ücreti 2021 yılı için de güncellendi ve bir kez daha yükselmiş oldu. Resmi Gazete’de yer alan habere göre Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığının konu hakkında sunduğu tebliğe göre zamlanan IMEI kayıt ücreti 1 Ocak 2021 tarihi ile beraber yürürlüğe sunulmuş oldu. IMEI kayıt ücreti 2020 için 1838 TL seviyesinde bulunuyordu. Yeni yılla birlikte zam haberleri de gelmeye başladı. Yurt dışından getirilen telefonların Türkiye’de kullanılabilmesi için ödenmesi gereken IMEI kayıt ücreti 2021 itibarıyla yüzde 9,11 oranında zamlandı. 1 Ocak 2021 tarihinde aktif olan yeni fiyatlandırma ise 2170 TL oldu. Ayrıca cihazın kullanılabilmesi için pasaport kaydının da yapılması gerektiğini söyleyelim.

Yurt dışından getirilen telefonlar için kayıt harcı 1500 TL'ye çıkarıldı...  | Polonya ForumBir dönem oldukça düşük seviyelerde olan kayıt ücreti, 2021 yılı ile beraber artık yurt dışından telefon getirme durumunu imkansız hale getirdi diyebiliriz.

Artık yurt dışından ülkemize telefon getirerek kullanma fikri oldukça mantıksız kalıyor. Öyle ki özellikle orta seviye akıllı telefonların üzerine eklenecek olan IMEI ücreti ile beraber bir fiyat avantajı da ortadan kalkmış oluyor. Ancak üst seviye en yeni amiral gemisi modeller için fiyat farkı hesaplandığı zaman hala alınabilir seviyede olduğu söylenebilir. Yurt dışından getirilen telefonlar için yerel vergiler ödenmediği için sadece kur farkı üzerinden fiyat ödeniyor ve IMEI kayıt parası bu ücrete dahil ediliyor. Ancak bir detayı hatırlatmakta fayda var ki, yurt dışından gelen telefonların kayıtlı olduğu pasaporttaki isimin kayıtlı olduğu GSM hat ile kullanılabileceğini belirtelim.Bu noktada bir başkasının pasaportuna kayıtlı olan akıllı telefonda, kendi hattınızı takarak kullanım gerçekleştiremezsiniz. Bu noktada hattında pasaporttaki isim ile aynı olması gerekiyor.

Leave a Comment